In de kijker

Geen alcohol voor -16-jarigen

Een recente wetswijziging (B.S. 31/12/09) legt duidelijke leeftijdsgrenzen vast voor verkoop en schenken van alcohol aan jongeren. De wetswijziging zegt in essentie het volgende.
Alcoholhoudende dranken (bier, wijn,…) mogen niet verkocht, geschonken of aangeboden worden aan jongeren onder de 16 jaar. Voor sterkedrank (alcopops, vodka,…) ligt de leeftijdsgrens op 18 jaar. Wanneer iemand alcohol wil kopen, mag men  een bewijs vragen dat men ouder is dan 16 of 18 jaar.

Deze wetswijziging creëert duidelijkheid: geen alcohol voor -16-jarigen. Niet op café, maar ook niet langer in de supermarkt of nachtwinkel. Ook de verkoop van alcohol in drankautomaten is niet meer mogelijk. Er is immers geen toezicht, de leeftijd van de koper kan niet worden gecontroleerd. Op de site van de Federale Overheidsdienst Volksgezondheid vindt u verdere uitleg bij de wetswijziging. Deze regelgeving ondersteunt de verschillende gezondheidsargumenten die pleiten voor geen alcoholgebruik onder de 16 jaar.

  • De hersenen van kinderen en jongeren zijn nog volop in ontwikkeling. Alcohol verstoort die groei en kan, vooral bij frequent gebruik, leiden tot leerproblemen en verminderde geheugenprestaties.
  • Tijdens de adolescentie moeten jongeren een aantal ontwikkelingstaken vervullen. Ze moeten nog een eigen identiteit opbouwen, leren omgaan met succes en mislukking enz. Overmatig alcoholgebruik verstoort dit proces en remt de ontwikkeling af. Dat kan invloed uitoefenen op karakter en gedrag.
  • Kinderen en jongeren zijn ook letterlijk kleiner, kwetsbaarder en gevoeliger voor de effecten van alcohol dan volwassenen. Jongeren wegen minder dan volwassenen en hun lever is het niet gewoon om alcohol af te breken. Daardoor voelen ze de effecten van alcohol sterker dan volwassenen en weten ze niet goed waaraan zich te verwachten bij welke hoeveelheid.
  • Jongeren beschikken vaak nog niet over de sociale vaardigheden om probleemsituaties ten gevolge van overmatig alcoholgebruik op te lossen. Ongevallen en riskant seksueel gedrag komen veel meer voor onder invloed van alcohol.
  • Hoe vroeger een kind met het drinken van alcohol begint, hoe groter de kans is dat het later een drankprobleem krijgt. 40% van de kinderen die al voor hun dertiende alcohol dronken, ontwikkelt later een alcoholprobleem.

Geen alcohol onder de 16 vraagt betrokkenheid en inzet van iedereen: jongeren, ouders, sociale omgeving, beleid, horeca en distributiesector.

Wil u hierover communiceren? U kan gebruik maken van het logo -16 geen alcohol. U kan ook de banner voor uw website downloaden. VAD bracht ook verschillende relevante intermediairen met een nieuwsbrief op de hoogte: bijzondere jeugdzorg, jeugdhuizen, jeugdbeweging, jeugdwerk andere, onderwijs, ouders, CAW.  De standaard-nieuwsbrief vindt u hier. U kan die downloaden en doorsturen naar voor u relevante actoren.

Voor de distributiesector, voor plaatsen waar alcohol verkocht wordt zoals supermarkten, buurtwinkels, krantenwinkels, nachtwinkels,... is er een wobbler. Handelaars kunnen dit mededelingbordje aan de kassa('s) en drankrekken ophangen om de wetswijziging kracht bij te zetten. Ze geven hiermee een duidelijke boodschap en het maakt het winkelpersoneel ook gemakkelijker om jongeren bij aankoop van alcohol hierop te wijzen. Er is ook een nieuwsbrief voor handelaars die over de wetswijziging en wat dit concreet voor verkopers van alcohol betekent.

  • -16, geen alcohol |wobbler

    VAD ontwikkelde wobblers om de nieuwe wet die de verkoop van alcohol aan -16-ja...
    Lees meer...

  Lees ook de visietekst Alcohol en jongeren.