français - english login - uw winkelmandje (leeg)
Binnen ECAT wordt een gestructureerde aanpak van implementatie van een lokale gemeenschapsactie met betrekking tot alcoholproblemen ontwikkeld.
In het kader van het Europese ECAT-project (2007-2008) is een aantal instrumenten ontwikkeld om de lokale implementatie van een gemeenschapsgerichte actie met betrekking tot alcoholpreventie te begeleiden.
Dit is een uitgebreide literatuurstudie ('ECAT. Scientific evidence for t... Download hier - Lees meer...
Een conceptueel handboek ('ECAT. Manual for alcohol prevention in local c... Download hier - Lees meer...
Vlaamse ECAT-project (april 2008-april 2009) vertrok vanuit de resultaten van het Europese project en richtte zich op de vertaling van het ECAT-concept naar vijf Vlaamse communities (één per provincie). De Vlaamse steden/gemeenten die zich bij dit project aansloten in samenwerking met de respectievelijke CGG's zijn: Mechelen (CGG Mechelen), Sint-Niklaas (CGG Waas en Dender - Delta), Maasmechelen (CAD Limburg), Leuven (CGG Vlaams-Brabant Oost) en Oostende (CGG Noord-West-Vlaanderen).
Eindverslag van het eerste Vlaamse ECAT-project (april 2008-april 2009) (pdf)
In een vervolgproject worden hogergenoemde vijf Vlaamse steden verder begeleid in het implementatieproces om tot een lokaal alcoholbeleid te komen. Tegelijkertijd wordt een nieuw project opgestart in vijf nieuwe Vlaamse steden. Het gaat om: Houthalen-Helchteren, Brugge, Lier, Dendermonde en Tienen. Op die manier zullen tien Vlaamse steden in 2009-2010 worden begeleid in de ontwikkeling en verankering van een lokale actie met betrekking tot alcoholproblemen.
In het najaar van 2009 verscheen er een Nederlandstalige versie van het ECAT... Download hier - Lees meer...
top
VAD werkt samen met Responsible Young Drivers (RYD) aan het Europese project HEROES (Health and Road Safety). RYD coördineert dit project en heeft hiervoor een Europees netwerk opgebouwd van dertien partners uit de gezondheidspromotie en verkeersveiligheid. Dit project beoogt gezamenlijke initiatieven tussen de alcohol- en drugsector, preventie naar HIV/aids en de sector verkeersveiligheid op te zetten.
Concreet zullen er vormingen voor intermediairen en vrijwilligers opgezet worden waar rijden, HIV/aids en alcohol- en druggebruik aan bod komen. Voor deze vormingen wordt nieuw vormingsmateriaal en een nieuwe campagne ontwikkeld. Dit project is van start gegaan in september 2008 en loopt tot april 2011.
Van 2008 tot 2010 werkt VAD mee aan het ontwikkelen van de Healthy Nightlife Toolbox. De nadruk van dit project ligt op het verminderen van schade door alcohol- en druggebruik onder jonge mensen.
De Healthy Nightlife Toolbox zal informatie verspreiden over kwaliteitsvolle acties en literatuur en bevordert de uitwisseling van kennis over alcohol- en drugpreventie in het nachtleven via een e-platform. De Toolbox zal beschikbaar zijn voor lokale, regionale en nationale beleidsmakers en preventiewerkers in de Europese Unie.
De toolbox bevat:
Het project wordt gecoördineerd door het Nederlandse Trimbos-Instituut. VAD is één van de vijf partners in het project en draagt eindverantwoordelijkheid voor het onderdeel literatuurstudie en de verzameling van best practices in Europa. Andere partners zijn: The Centre for Public Health, John Moores University Liverpool (UK), IREFREA (Spanje) en het Nationaal Drug Preventie Instituut van Hongarije.
Het Building Capacity project, met partners uit 31 landen en tien Europese organisaties, zal de Europese Commissie ondersteunen bij de communicatie over alcohol. Het project bouwt verder op het werk geleverd in het vorige Europese gecofinancierde project 'Bridging the gap'.
De belangrijkste doelstellingen van het project zijn:
De voornaamste te verwachten resultaten zijn een levendig alcoholbeleidsnetwerk, een inventaris van ervaringen, best practices en infrastructuren én een versterkte capaciteit van de landen uit de Europese Unie, regionale en lokale niveaus om beleidsmatige interventies rond alcohol te ontwikkelen, te implementeren en te monitoren.
Sinds enkele jaren is de VAD-bibliotheek lid van ELISAD (European Association of Libraries and Information Services on Alcohol and other Drugs).
Eén van de doelstellingen van ELISAD is het bevorderen van samenwerking tussen bibliotheken en documentatiecentra die gespecialiseerd zijn in alcohol- en andere drugproblemen. Een belangrijk samenwerkingsproject dat onder impuls van ELISAD tot stand kwam, is het Gateway-project. De doelstelling van dit project is het creëren van een portaalwebsite voor professionelen die actief zijn in de alcohol- en drugsector in Europa. Sinds 2003 participeert ook VAD aan dit project. De bijdrage van VAD bestaat voornamelijk uit het leveren van beschrijvingen van Vlaamse websites.
De DrugLijn is lid van FESAT, de European Foundation of Drughelplines. FESAT werd in 1993 opgericht en is intussen uitgegroeid tot een netwerk van een dertigtal drughulp- en infolijnen in zeventien Europese lidstaten.
FESAT wil de rol die deze lijnen kunnen spelen in het voorkomen van alcohol- en druggerelateerde schade versterken via overleg, afstemming, ervaringsuitwisseling en via monitoring van evoluties in de oproepen en aard van de vragen die haar leden krijgen.
VAD is lid van Eurocare, de Europese alcohol beleidsalliantie.
Het doel van Eurocare is om op alle beleidsniveaus (Europees, nationaal en regionaal) het bewustzijn te verhogen van de schade veroorzaakt door alcohol. Dit doet Eurocare door het bevorderen van de ontwikkeling en de implementatie van evidence-based alcoholbeleid dat gericht is op het voorkomen of verminderen van alcoholgerelateerde schade.
VAD is contactpersoon voor België in EUCAM,The European Centre for Monitoring Alcohol Marketing.
EUCAM werd in 2007 door STAP opgericht om de kennis en ervaringen over alcoholmarketing in Europa, opgedaan in het ELSA project, verder te zetten. Het doel is monitoring van alcoholmarketing te promoten en onderzoek en informatie over de impact van alcoholmarketing te verspreiden.